Lang gb
|

Wasze hity

  1. Bohemian Rhapsody
  2. Narodziny gwiazdy
  3. Zimna wojna
  4. Planeta singli 2
  5. Cicha noc
KEI

Repertuar filmu "Kler" w Olsztynie

Brak repertuaru dla filmu "Kler" na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.

Plakat filmu Kler
Tytuł oryginalny: Kler
Czas trwania: 133 min.
Produkcja: Polska , 2018
Gatunek: dramat
Premiera: 28 września 2018
Dystrybutor filmu: Kino Świat

Reżyseria: Wojciech Smarzowski
Obsada: Janusz Gajos, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak

Wojtek Smarzowski, twórca wielokrotnie nagradzanych dzieł: „Wołyń”, „Pod Mocnym Aniołem”, „Drogówka”, „Róża”, „Dom zły” i „Wesele”, wraca z nowym filmem. „Kler” to obraz kościoła katolickiego jako instytucji oglądanej „od strony zakrystii”, rzucający światło na tematy niewygodne, trudne, częstokroć przemilczane, ale też poruszające. Wszystko to ukazane przez pryzmat losów trójki duchownych, których wzloty i upadki udowadniają, że księżom, podobnie jak społeczności wiernych, nic co ludzkie nie jest specjalnie obce. W rolach głównych popis wielkiego aktorstwa dają Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak oraz – po raz pierwszy u Smarzowskiego – Janusz Gajos. W doskonałej, pełnej gwiazd obsadzie znaleźli się także m.in.: Joanna Kulig, Katarzyna Herman, Rafał Mohr, Robert Wabich, Henryk Talar i Izabela Kuna.

Przed kilkoma laty tragiczne wydarzenia połączyły losy trzech księży katolickich. Teraz, w każdą rocznicę katastrofy, z której cudem uszli z życiem, duchowni spotykają się, by uczcić fakt swojego ocalenia. Na co dzień układa im się bardzo różnie. Lisowski (Jacek Braciak) jest pracownikiem kurii w wielkim mieście i robi karierę, marząc o Watykanie. Problem w tym, że na jego drodze staje arcybiskup Mordowicz (Janusz Gajos), pławiący się w luksusach dostojnik kościelny, używający politycznych wpływów przy budowie największego sanktuarium w Polsce... Drugi z księży – Trybus (Robert Więckiewicz) w odróżnieniu od Lisowskiego jest wiejskim proboszczem. Sprawując posługę w miejscu pełnym ubóstwa, coraz częściej ulega ludzkim słabościom. Niezbyt dobrze wiedzie się też Kukule (Arkadiusz Jakubik), który – pomimo swojej żarliwej wiary – właściwie z dnia na dzień traci zaufanie parafian. Wkrótce historie trójki duchownych połączą się po raz kolejny, a wydarzenia, które będą mieć miejsce, nie pozostaną bez wpływu na życie każdego z nich.

Celem naszego filmu nie jest podejmowanie dyskusji na temat wiary czy krytyka osób wierzących. Wiarę uznajemy za jedną z najbardziej intymnych sfer każdego człowieka. Chcemy jednak mówić o ludzkich działaniach i postawach budzących nasz fundamentalny sprzeciw. Nasz film to wizja artystyczna oparta na wielu prawdziwych wydarzeniach, sytuacjach, które miały miejsce gdzieś i kiedyś. To niezwykle poruszająca, ale równocześnie prawdziwa historia.

Nie kryjemy swego zafascynowania osobą papieża Franciszka, tak skrajnie niepasującego do dzisiejszego, zatraconego w konsumpcji świata. Oto papież, który przestronne, luksusowe apartamenty w Pałacu Apostolskim dobrowolnie zamienił na skromne mieszkanko w Domu św. Marty. Reformy, jakich się podjął, mają na celu przede wszystkim budowę Kościoła całkowicie misyjnego, rozumianego jako wspólnota, która zwróci się z pomocą zagubionym i służyć będzie ludziom na całym świecie. Franciszek to papież stawiający na pierwszym miejscu nie prawo, ale czyste miłosierdzie. Kościół według niego powinien być ubogi, służyć ubogim, opłakiwać tych, których nikt nie opłakuje. Franciszek krytykuje materializm, jednak duchowni udają, że tego nie słyszą. To aż prosiło się o refleksję filmową. Jak w całej tej sytuacji odnajdują się zwykli, przeciętni księża? Jak patrzą na to wszystko wierni? Na te pytania, oraz kilka innych, staramy się dać odpowiedź w swoim obrazie – twórcy filmu.Średnia ocena: 6.0
rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0 rating 6.0
Oceniono 212 razy. | Oceń film
Ocena IMDb©: Kler on IMDb

Trailer filmu: Kler

Wasze opinie

widzka 3. listopada 2018, 13:36

Poruszany temat ważki, ale nic odkrywczego. A film po prostu słaby, bardzo źle zrealizowany, porwany, mało spójny, jakby robiony naprędce. Zrobiono wokół niego tyle szumu, że pewnie każdy powinien obejrzeć i wyrobić sobie własne zdanie, ale według mnie nie warty polecenia.

Kamila 1. listopada 2018, 10:40

Chyba jestem w stanie zrozumieć te skrajne opinie - jeśli ktoś się spodziewa totalnego ataku na kk, to go dostaje, mimo że film nie pokazuje niczego, o czym byśmy już nie słyszeli (i nie zmienia to faktu, że te historie nadal są porażające). Tym sposobem staje się pożywką dla wszystkich antyklerykałów. Moim zdaniem film jest za długi, nudny, a sposób realizacji na granicy dokumentu i fabuły dla mnie był męczący. Za to gra aktorska Jakubika i Braciaka bardzo dobre.

ronin 31. października 2018, 23:31

Słaby. Takie 3/10. Aktorsko fajnie, ale fabuła jest tak pokraczna i karykaturalna, że w połowie filmu zacząłem się zastanawiać, czy nie dać sobie spokój. Scenariusz równie realistyczny, co Rambo... Niby możliwe, niby każdy wie jak jest, ale w takiej dawce efekt jest żałosny.

Karolina 31. października 2018, 1:57

Świetny film polecam wstrząsający i tragiczny zarazem

Art 29. października 2018, 8:05

„Jeszcze nie widziałem nikogo, kto stracił wiarę, czytając Marksa, za to widziałem wielu, którzy stracili ją przez kontakt z księżmi”
ks. Józef Tischner

Kama 21. października 2018, 22:00

spodziewałam się po trailerze zupełnie innego filmu, tutaj wszystko zostało poprowadzone nieco jak dokument. Jest jedna scena, w trakcie której chciałam uciec z kina....film nie atakuje kościoła, całego kościoła, bo pokazuje też dobrych księży, czy ludzi , którzy zwyczajnie błądzą (alkoholizm, wyciąganie kasy) Przeciętny człowiek również mógłby ulec tego typu grzechom. Ale pokazane zostało też zło ogromne, zło potężne, pedofilia i krycie tej pedofilii. Bardzo dobry film, ale to co obnażył reżyser - to jest po prostu STRASZNE. Najmocniejsze słowa z tego filmu to słowa do kleru "Co robicie? Na Boga...."

Tomasz 20. października 2018, 17:59

Doskonały film. Temat na tyle ważny, że ew. niedociągnięcia kompletnie nie odwracają uwagi od meritum. Czasem ktoś musi walnąć pięścią w stół i Smarzowski to robi. Aktorzy - genialni,. Wszyscy. Zdecydowanie polecam

marek 18. października 2018, 13:05

pokazuje prawdę i zakłamanie kleru.

Włodek 16. października 2018, 23:00

Nie zachwycił mnie, może trochę rozczarował, za długi i nierówny, wiele różnych czasem nieprawdopodobnych skomasowanych wydarzeń, przerysowanych i nieprawdopodobnych, ogólnie nie porwał mnie ani nie powalił. Czy to zachęta do dyskusji, daj Boże, dla mnie jednak więcej niesie zła niż dobra.

Czytelnik 15. października 2018, 17:24

Dobry, dobrze zrobiony film. Duża oglądalność tego filmu chyba jest najlepszym komentarzem.

Kamil 13. października 2018, 9:20

Daję 10/10. Genialny jest ten film. Poruszający. Oddziałuje tak mocno jak Dom Zły. Faktycznie parę osób wyszło z kina gdzieś przed połową, ale to dopiero po 75% filmu zaczęły się zwroty akcji - jak to u Smarzowskiego;)

Asiol 9. października 2018, 1:48

Byłam, widziałam i mam wrażenie, że wiele osób uważa, że ważkość tematu automatycznie implikuje genialność filmu...

W tym przypadku trzeba uczciwie powiedzieć, że film jest kiepski i raczej nijaki. Pokazuje w syntetycznej formie wszystko to, co umiejący czytać i krytycznie myslący człowiek (również Polak, a w tej grupie taķze i katolik) już dawno powinien wiedzieć. Nie rozumiem oburzenia części publiki na festiwalu w Gdyni na wieść o tym, że film nie zdobył grand prix... nie miał na to szans i chwała jury za sprawiedliwy osąd. Porównanie go do Spootlight to nieporozumienie, choć temat porusza ten sam.

Jedyne co ten film ratuje to aktorzy, którzy stworzyli bardzo zróżnicowane postaci oraz wyjatkowko przyzwoicie zrealizowana warstwa dźwiekowa - tym razem słyszalne są prawie wszystkie dialogi...

Film polecam do obejrzenia tym, ktorzy chcieliby wyrobić sobie wlasne zdanie zanim poczują chęć wzięcia udziału w dyskusji na jego temat, natomiast odradzam tym, ktorzy licza na pożywkę dla swoich wewnętrznych demonów nienawiści wobec KK. Lepiej iść w niedziele na zakupy;)

Szczerbinska U. 8. października 2018, 11:12

Rewelacyjny,pod każdym względem.To powinien każdy zobaczyć, przeżyć i ocenić.

Adam 6. października 2018, 8:40

Szkoda czasu na taki gniot

Piotr 5. października 2018, 9:27

Film średni, na ,,jeden raz,,. Bardzo dobry aktorsko.

dromar 4. października 2018, 15:53

trochę inaczej sobie wyobrażałem...zlepek akcji nie zawsze spójnych, słabe kolory i muzyka, gra Gajosa dobra, ale w czterech Pancernych był lepszy... Jeśli film ma być wiarygodny nie powinien odbiegać od tego co się widzi i słyszy... Miałem kontakt z wieloma duchownymi, w Rodzinie było trzech, ale nigdy nie słyszałem, by przeklinali gorzej niż szewc... nie postarał się Smarzowski.... Zaś problemy poruszane w filmie bardzo na czasie....

KRYTYK FILMOWY 4. października 2018, 13:42

Jak ktoś obejrzy Kler, a potem Kamerdyner to zobaczy w pełni miałkość tego pierwszego. Smarzowski zrobił Kler w stylu produkcji Vegi. Ten film to zdecydowanie jego najgorsze "dzieło". O wiele lepsza była Drogówka lub Dom zły. Kler gdyby nie to bicie piany medialnej nie miałby wyników. Pewnie autorzy filmu dopłacili niektórym biskupom w stylu tego co grał Gajos, aby go reklamowali przez robienie szumu wokół tej produkcji ;) A jest ona kiepska. Choć problem poważny i kościół musi się z tego rozliczyć. Trochę bez sensu jest końcówka filmu gdzie niby prominentni księża wyciszają sprawę w prasie, a potem scena jak z "Wilka z wall street" :D Dajcie no spokój, przy całej lewicowej prasie to taka afera byłaby wałkowana przez kilka tygodni przez GW i TVN :D Problem pedofilii w kościele jest, dużo pedofilii celowo wybierało ten "zawód" aby mieć dostęp do dzieci (w USA ten problem dotyczy również trenerów footballu amerykańskiego), pewnie w harcerstwie też są takie osoby. Tam gdzie dzieci tam się pchają pedofile. Kościół musi to rozwiązać, jeśli chce naprawić swój wizerunek, ale ten film nie wnosi niczego nowego. Tak jest i było, pytanie czy coś z tym zrobią.

Karolina 4. października 2018, 12:06

Spotlight przy tym filmie to igraszka. Brawa dla Smarzowskiego za odwagę. Z drugiej strony płakać się chce, że chwali się w Polsce reżysera za odwagę w poruszaniu tematów tabu, co tylko pokazuje w jak zakłamanym kraju żyjemy skoro do tej pory nikt nie odważył się o tym mówić w sposób szczery, otwarty. Ten film jest jak spowiedż i powinien być obowiązkowy dla każdego duchownego i każdego obywatela w tym kraju i nie tylko. Pokazuje czystą prawdę. Nie uważam żeby był szokujący bo stanowi syntezę tego, co obserwujemy i słyszymy na co dzień. Ten kto jest zdziwiony najwyraźniej pozostaje też ślepy i głuchy na to, co się dzieje albo żyje w zakłamaniu "łykając" kościelną propagandę. Ten film powinien ludziom uświadomić, że mają prawo wymagać od duchowieństwa, rozliczać je i pouczać tak jak oni uzurpują sobie prawo do tego żeby pouczać wiernych. Grzech zaniechania jest potężny i każdy kto wie o pedofilii, a nie mówi o tym, nie drąży, nie domaga się sprawiedliwości, nosi na sobie brzemię obojętności, cierpienia kolejnych ofiar, przegnicia moralności. Brawurowa gra aktorska Gajosa, Jakubika, Braciaka, Więckiewicza. Pan Smarzowski nakręcił film, który jest niczym sumienie kleru i powinien go uwierać jak kamień w bucie aż zrobi dziurę i spowoduje, że może wreszcie coś się zmieni w tej bryle lodu, bezduszności i buty.

Julek 4. października 2018, 11:28

Może ten film wstrząśnie kościołem w którym wszystko co złe jest tuszowane tłumacząc to "dobrem kościoła"....

Via 4. października 2018, 9:25

Film wart obejrzenia. Wiele scen zapada w pamięć, choć jest kilka, które pozostawiają wątpliwości. M.in. kiedy Ks Kukuła ucieka z ,,ośrodka dla księży,, widzimy stary, odrapany, budynek, jest więcej niż pewnym, że takie ,,ośrodki,, są wyremontowane, pomalowane itd. Kolejna scena to, rodzice i dom Hanki - kosmos, chałupa a'la ,,błękitny pałac,, i ci biedni ludzie rodem z XIX w.!? Jeśli to miał być symbol, to niestety strzelony! Zwykłe nadużycie. Aktorsko - wyśmienite. Nawet w drugich planach są perełki.

Poprzednia 1 3

Dodaj nowy komentarz Kler

Twoja opinia o filmie:

Repertuar kin na telefonie

Teraz w kinach

Repertuar Kin

Premiery

12 grudnia
7 grudnia
30 listopada
29 listopada
23 listopada

Zapowiedzi

13 grudnia
14 grudnia
19 grudnia
21 grudnia
25 grudnia
28 grudnia
» więcej zapowiedzi

Repertuar Kin