olsztyn.repertuary.pl
Film

Walc z Baszirem

Waltz with Bashir
Reżyseria: Ari Folman

Repertuar filmu "Walc z Baszirem" w Olsztynie

Brak repertuaru dla filmu "Walc z Baszirem" na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.

Plakat filmu Walc z Baszirem
Tytuł oryginalny: Waltz with Bashir
Czas trwania: 87 min.
Produkcja: Izrael / Niemcy / Francja , 2008
Premiera: 3 kwietnia 2009
Dystrybutor filmu: Against Gravity

Reżyseria: Ari Folman


Pewnej nocy w barze stary przyjaciel opowiada reżyserowi Ariemu powracający koszmar, w którym goni go 26 złych psów. Mężczyźni dochodzą do wniosku, że ma to związek z ich misją w izraelskiej armii podczas pierwszej intifady libańskiej na początku lat osiemdziesiątych. Zaskoczony Ari uświadamia sobie, że nic nie pamięta z tego okresu w swoim życiu. Zaintrygowany tą zagadką postanawia spotkać się i wypytać o to swoich starych kolegów i towarzyszy rozsianych po całym świecie. Musi poznać prawdę o tym czasie i o sobie samym. Poruszający i przerażający dokument animowany dotycząca niedawnej historii Bliskiego Wschodu.


Średnia ocena: 5.0
rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0
Oceniono 2433 razy. | Oceń film

Wasze opinie

m 3. października 2010, 19:17

film rewelacja ze wspaniała muzyką!!!

Alx 4. maja 2009, 0:47

A ja przestregam !
Bo wprawdzie od strony technicznej to majstersztyk z nowatorską grafiką, ale jeśli chodzi o treść, to też majstersztyk, tyle, że PROPAGANDOWY !
Film ukazuje "biednych, wystraszonych" izraelskich chłopców którzy trafili do zachodniego Libanu nie wiadomo po co, strasznie to przezyli i nic złego w zasadzie nie zrobili. W taki obraz każe nam wierzyć Ari Folman, ale prawda jest "troszkę" inna :

Operacja miała kryptonim "Stalowy mózg"
Po południu 16 września 1982 roku 150 izraelskich czołgów, 100 pojazdów opancerzonych i 20 buldożerów otoczyło obozy uchodźców palestyńskich Sabra i Szatila w zachodnim Libanie. Przebywali tam tylko starcy, kobiety i dzieci.
Wcześniej po 88 dniach nierównej walki wycofały się na mocy porozumienia oddziały palestyńskie wraz z Arafatem.
Tak rozpoczęła się współczesna likwidacja getta palestyńskiego. Cztery tysiące niewinnych i bezbronnych ludzi zostało w bestialski sposób wymordowanych. Nie oszczędzono nawet psów kotów i koni. Rzeź trwała do rana. Buldożery burzyły domy i spychały zwłoki do dołów.

Niestety dla obecnego w Bejrucie Ariela Szarona ministra obrony i laureata pokojowej nagrody Nobla, Begina prawdy nie udało się ukryć. Cudem ocaleni, falangiści i liczni wówczas w Bejrucie dziennikarze wyjawili, że wśród oprawców byli przebrani w libańskie mundury Izraelczycy i żydzi w cywilnych strojach, a cała akcja odbywała się z udziałem i aprobatą izraelskiej armii, która również oświetlała miejsce kaźni.
Nie udało się zwalić całej winy na libańską falangę. Od tamtej pory wielki "mąż stanu" i "Arik król Izraela" jak zwali go jego wielbiciele otrzymał kolejny przydomek - "Rzeźnik z Bejrutu".

Cóż, szkoda, że kino staje się narzędziem do propagowania "jedynie słusznej" prawdy, a robi to doskonale, bo niepostrzeżenie !

Pds 18. kwietnia 2009, 15:11

Bardzo interesujący, świetnie zrobiony. Wizualnie palce lizac.
Mocny efekt końcowy. Polecam, polecam bardzo.

mojobeat 15. kwietnia 2009, 11:58

To chyba ciche objawienie tego roku. Swietnie przemyslany i zrobiony film, ktory umiejetnie uzywa az trzech rodzajow animacji. Plus niezla muzyka. Jest to film, ktory chwyta niekiedy mocno za gardlo. Mialem podobne odczucie ogladajac "Aleje snajperow" Winterbottoma. Az dziwne, ze film animowany moze do tego stopnia czlowiekiem wstrzasnac. Film jest wlasciwie o tym czym jest i jak dziala ludzka pamiec na tle niezwykle brutalnych zdarzen wojennych, ktore mialy miejsce. Bardzo ciekaw jestem nastepnego projektu tego rezysera - podobno kolejnej animacji, na podstawie powiesci Lema.

jay 10. kwietnia 2009, 21:19

rewelacja
mocny, trudny, ambitny film

treku 10. kwietnia 2009, 10:16

przejmujący do samego końca, wizualnie hipnotyzujący, brak słów

melled 6. kwietnia 2009, 21:42

Film jest wart obejrzenia. Już sam początek – biegnące, wściekłe psy – powoduje wzburzenie. Być może fabuła rozwija się zbyt wolno, niemniej jednak warto jest zobaczyć różnice między halucynacją a rzeczywistością, absurd wojny i żołnierzy, którzy ślepo wykonują rozkazy, potem wracają do domu i próbują wymazać z pamięci traumatyczne wspomnienia.

primo19 6. kwietnia 2009, 11:03

Ej, a jak ma przedstawiać historię obiektywnie, skoro to subiektywne wspomnienia? Uczestnik autentycznych wydarzeń ma prawo do opowiedzenia tego, co przeżył. Autor filmu w żadnym momencie nie zgłasza pretensji do obiektywizmu. Wręcz przeciwnie, zawsze własnym głosem mówi o tym, czego był świadkiem.

insomnia 5. kwietnia 2009, 14:07

Film bardzo dobrze zrobiony! Niestety przedstawia historie stronniczo i nieobiektywnie.

przechodzien 1. kwietnia 2009, 15:04

Bardzo dobry film-szkoda ze nakrecony z teza.Mordercy to Arabowie-zarowno chrzescijanie,jak i OWP.Armia izraelska to niewinni mlodzi chlopcy o czystych intencjach,okaleczeni dyskretnym udzialem w masakrze na cale zycie.Ale momo to polecam,strona artystyczna jest bez zarzutu.

primo19 18. marca 2009, 22:23

najbardziej przejmujący film roku

Dodaj nowy komentarz Walc z Baszirem

Twoja opinia o filmie: